Kuyumcuların ustalık dokümanı alması kolaylaşacak

semaver

New member
İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Lideri Mustafa Atayık, Muhsin Ertuğrul Mesleksel Eğitim Merkezi (MEM) ile iş birliği protokolü imzaladıklarını bildirdi.

KALFALIK-USTALIK DENKLİK MÜRACAATLARI KOLAYLAŞACAK

Atayık, kuyumculuk bölümünde kalfalık-ustalık denklik müracaatlarının kolaylaştırılması ve bu çerçevede yapılan iş birliklerine ait, Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı ve 14 Nisan 2021’de Resmi Gazete’de yayınlanan Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik mucibince, vitrin kuyumcularının 31 Aralık 2021’e kadar yetki evrakı alması gerektiğini hatırlattı.

“YETKİ İÇİN İSTENEN EVRAKLARDAN BİRİNİN DE USTALIK BELGESİ”

Kuyumcu mağazalarından yetki için istenen evraklardan birinin de ustalık evrakı olduğunu belirten Atayık, yönetmelik uyarınca bilhassa son aylarda vitrin kuyumculuğu kısmında mesleksel eğitim merkezlerine ustalık-denklik başvurusu yapan kuyumcu esnaf sayısında hayli önemli artış olduğunu kaydetti.

“MESLEK ODASI OLARAK YETKİ EVRAKI SÜRECİNİ HIZLANDIRMAK İSTEDİK”

Atayık, “Esnafımız, bugüne kadar işleri niçiniyle ve Mesleksel Eğitim Kurumu’nun Kapalıçarşı bölgesine olan uzaklığı niçiniyle kalfalık-ustalık denklik müracaatlarını gereğince yapamıyor, bu gereksinimini daima öteliyor, ne yazık ki bu niçinle doküman de alamıyordu. Meslek odası olarak yetki dokümanı sürecini hızlandırmak ve meslektaşlarımıza ustalık dokümanının süratli bir biçimde verilmesini sağlamak gayesiyle Muhsin Ertuğrul MEM ile iş birliği protokolü imzaladık.” dedi.

“EĞİTİM-SANAYİ İŞ BİRLİĞİNİ SOMUT OLARAK HAYATA GEÇİRDİK”

Bu çalışmayla bölümde ustalık dokümanı olmayan meslektaşlarının kalmamasını hedeflediklerini aktaran Atayık, “Biz, bu iş birliğini mesleksel eğitimde bir milat olarak görüyoruz ve Muhsin Ertuğrul MEM ile yaptığımız bu ortak çalışmanın başka meslek kümeleri için de örnek oluşturmasını bekliyoruz. Ayrıyeten, bu iş birliğiyle ülkemizde yıllardır istenen ve özlenen eğitim-sanayi iş birliğini somut olarak hayata geçirdiğimiz için memnunuz.” diye konuştu.

“EN AZ 23 YAŞINDAKİLER KALFALIK MÜRACAATINDA BULUNABİLİYOR”

Atayık, kalfalık başvurusu için yaşın en az 23 olması gerektiğini ve çalıştığı iş yerinde 1 günlük sigorta müddetinin kâfi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Meslektaşlarımız, kuyumculuk alanı ile ilgili geçmişe dönük 5 yıl sigortalı çalışmışlığını ya da Bağ-Kur’lu olduğunu belgelendirdiği takdirde ise ustalık evraklarını almak için denkliğe müracaat hakkı oluyor. Yasa gereği, kalfalık evrakı olmadan ustalık dokümanına müracaat yapılamıyor. Yıl içerisinde şubat, nisan, haziran, ağustos, ekim ve aralık aylarında maharet imtihanları yapılıyor. İmtihanlardan evvelki devirde ise denklik müracaatları alınıyor. örneğin, ağustos-eylül ayında denkliğe müracaat edenler, ekim ayındaki kalfalık ve ustalık imtihanına katılabiliyor. Kalfalık ve ustalıkta ayrıyeten e-sınav yapılıyor.”