Mahalleden Arkadaşlar sineması 4 Kasım’da sinemalarda

Bakec

New member
Başrollerinde Nurgül Yeşilçay ve Alper Kul’un oynadığı ‘Mahalleden Arkadaşlar’ sineması, 4 Kasım’da vizyona girecek.

Yapımcı Murat Cemcir, direktör Selçuk Aydemir’in yanı sıra başrol oyuncuları Nurgül Yeşilçay, Alper Kul, Esat Polat Güler ve Şahin Kendirci, İstanbul’da bir otelde düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Murat Cemcir, sinemanın üç yıl evvel tamamlandığını belirterek “2020’de girecekti. O orta pandemi geldi. Pandemi gelince ‘Bir duralım’ dedik. Hoş durduk” dedi.

Murat Cemcir, sinemanın kendisi için fazlaca kıymetli olduğunu vurgulayarak, şunları söylemiş oldu:

“Çok kıymetli oyuncu arkadaşlarla çalıştık. Bir de kitabı ben epey seviyorum. 1991 yazında geçiyor. Bizim akranlarımızın çocukluğunu anlatıyor kitap. Çok eğlenceli. Hem kitap uyarlaması olması hem çocukluğumuzu anlatması hayli eğlenceli. Çok hoş bir his verdi bana. Tahminen sinemanın vizyona çıkmasının uzaması, perdeye çıkmaması bizim için iyi da oldu zira herkes mutsuz, ümitsiz. Sinema büsbütün düzgünlüğü anlatıyor. Yalnızca atarilerin olduğu, PlayStationların olmadığı devri anlatıyor. O yüzden çok memnunum. Çocukluğuma dönmüş üzere oldum.”

Selçuk Aydemir, sinemada Nurgül Yeşilçay’ın oyunculuğuna işaret ederek, “Annemi, senden daha düzgün, bir tek annem oynayabilirdi Nurgül. Dayanılmaz oynadı, nazaranceksiniz” değerlendirmesinde bulundu.

“ÇOCUKLARLA BÜYÜMEYEN ÇOCUKLARA”

Nurgül Yeşilçay, sinemanın Aydemir’in yazdığı kitaptan uyarlandığına vurgu yaparak, “Selçuk Bey’in yönettiği bir sinema. Ben annesini oynadım. (Esat) Selçuk Bey’i oynadı” diye konuştu.

Hamur açtığı gün tüm grubun sete geldiğini söyleyen sanatçı, “Galiba yapamayacağımı düşündüler lakin şahane baklava açarım” tabirlerini kullandı.

Yeşilçay, sinemanın çocuklara ve büyümeyen çocuklara hitap ettiğinin altını çizerek, “4 Kasım’da yalnızca sinema salonlarında. Yani televizyonlarda ve hiç bir dijital platformda yok. Bu sineması izlemek istiyorsanız, sinema salonlarına gidiyorsunuz” dedi.

“ÇOCUKLARIN BAŞROLDE OLDUĞU BİR ÇOCUK HİKAYESİ”

Aydemir’in babasını canlandıran Alper Kul da ‘Mahalleden Arkadaşlar’ romanının 2015’te yazıldığını aktararak şu ayrıntıları verdi:

“Kendi ömrünü anlatıyor. Bunun sinemadaki yorumu, bizim çektiğimiz. Kolay mıydı? Değildi. İmal açısından da değildi zira bir devir sineması bu. O devri, harici görsellerle zenginleştirmen gerekiyor. Yaşayan karakterleri oynuyorsun. O seni epeyce sınırlıyor. Birebir onun üzerinden yola çıkman gerekiyor. Çok tatlı bir iş. Çocukların başrolde olduğu bir çocuk öyküsü. Direktör de aslına bakarsan müellif olduğu için senin hudutlarını fazlaca hoş koyuyor okuma provalarında. Sette yalnızca icrası kalıyor. Kendi adıma hayli tatlı bir iş oldu. Zira albüm sayfalarına bakıyor üzereydim.”

Genç oyuncu Şahin Kendirci, çekimleri keyifle geçirdiğini lisana getirdi.

Oynadığı İsmet karakterinin enteresan biri olduğunu lisana getiren Kendirci, “Biraz Adanalılığımı da koydum içine. O yüzden çok memnunum. Çok keyifli bir sinema geliyor. 1990’larda büyümüş, deneyim etmiş insanların umarım kalbine, gönlüne girebiliriz.” dedi.

Murat Akkoyunlu ile Yılmaz Gruda’nın da rol aldığı üretim, çocukları ve komediseverleri sinema salonlarına çekmeyi hedefliyor. (AA)