Mesken sahiplerinden kiracılara ‘Ya yüzde 60 arttır, ya da evimden çık’ baskısı

Leila

Global Mod
Global Mod
İstanbul’da kiralık ve satılık konutların fiyatları son bir yılda süratli bir yükselişe girmesi, dönemsel olarak kiralık mesken arayışının artmasıyla da kentin biroldukça semtinde boş konut bulmak zorlaştı.

Kocaeli Emlakçılar Derneği ve Kocaeli Emlakçılar Odası Lideri Alpay Hacıoğlu, son vakit içinderda artan konut kiraları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Pandeminin tesiriyle yaklaşık 2 yıldır güçlü bir müddetçten geçildiğini söyleyen Hacıoğlu, “Bütün kesimler durma ve bekleme mühletine geçti. Bu müddet içerisinde konut üretici firmalar konut üretmedi. Sokakta sohbet ettiğim öğrencilerin kimileri ağustos ayında gelmiş meskenlerini tutmuş, kimileri 4 ay evvel mesken tutmuş. bu biçimdeleri uygun fiyata konut kiraladılar” dedi.

Kocaeli Emlakçılar Derneği ve Kocaeli Emlakçılar Odası Lideri Alpay Hacıoğlu

‘YA ARTTIR YA DA KONUTTAN ÇIK’

Kimi mesken sahiplerinin fırsatçılık yaptığını söyleyen Hacıoğlu, kelamlarına şu biçimde devam etti:

“Öğrencilerin bir anda gelmeleri, kentteki bin TL’lik kirayı 2 bin TL’ye, 2 bin TL’lik kiraları 3 bin TL’ye çıkardı. Bu da fırsatçılık oldu. Biz şunu da tespit ettik; mesela ben geçtiğimiz yıl üniversite okumak için Kocaeli’ye geldim. Bin TL kira bedeli olan bir konut tuttum, kontratım bitiyor ve 2 yıl daha yenilemek istiyorum. Ancak mesken sahibim yenilemiyor. Bilakis, ‘Ya yüzde 60 arttır, ya da evimden çık’ diyor. Yani kişiyi çıkmaya zorluyor. Çıktıktan daha sonra ise yeni kiracı adayına daha yüksek fiyatlara veriyor.”