Naula Antik Kenti’nin duvarları karalama defteri üzere

Bakec

New member
Alanya’nın Mahmutlar Mahallesi’nde bulunan ve ortasındaki yapıtların tümü Bizans periyoduna tarihlendirilen, 33 dönüm üzerine heyeti Naula Antik Kenti’nde 6 tapınak, 2 kilise ve 1 antik tiyatro yer alıyor. Surlarla çevrili olan ve denize 300 metre uzaklıkta bulunan sit alanındaki antik kentin biroldukca yeri yıkık. Endemik bitkilerin de yer aldığı antik kent, yerleşim yerlerinin tam ortasında yer alırken, kimliği meçhul bireyler, buradaki tarihi alanı tahrip ediyor. Sit alanında piknik yapıp çöplerini bırakanlar, artık de yüzlerce yıllık duvarlara sprey boyayla yazılar yazarak, antik kentin doğal görünümünü bozdu.

‘NAULA’YA ZİYAN VERİYORLAR’

çabucak hemen onarım çalışmaları da başlamayan Naula Antik Kenti’nin geldiği son biçimden büyük hüzün duyduğunu belirten Mahmutlar Mahallesi’nin muhtarı Ahmet Top, “18 yıldır yazmadığım kapı kalmadı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ve iki belediyemize de belgesini verdik. Ben üzülüyorum. Burası 33 dönüm. Çok mu sıkıntı buraya bir düzenleme yapmak? Burası sit alanı, vakıfların tapulu yeri. Buranın etrafı çevrilsin, güvenlik içine alınsın. Burası turizm için değerlendirilsin. Turistlerimiz otun, çalının, yılanın ortasından buraya geliyor. Burada inekler yayılıyor, beşerler piknik yapıyor maalesef pisliğini bırakıp gidiyor. Duvarlara yazılar yazmışlar, ziyan veriyorlar. Maalesef biz tarihimize sahip çıkmıyoruz. Burada Bizanslılardan kalma bir tarih yatıyor. Bedelini bilelim” dedi.

‘ALANYA’YA, NAULA’YA SAHİP ÇIKALIM’

Tarihi kentin duvarlarına yazılan yazıların başıboşluktan kaynaklandığını belirten muhtar Top, “Burası başıboş, güvenlik yok. Ortam müsait, boş. Cips yemiş atmışlar, ateş yakıp bırakmışlar. Yani bunlar bence sahipsizlikten oluyor. Öteki Naula yok, Mahmutlar yok, Alanya yok. Sahip çıkalım” diye konuştu.

Turistlerin muhtarlık ofisine gelerek gördükleri görünüm daha sonrası şikayetçi olduklarını vurgulayan Top, “Muhtarlığıma özellikle turistler geliyor ‘neden, Naula’nın etrafında yollar yok. niye pislik ortasında ve bakımsız’ diyor. Beni belediye lideri sanıyorlar. Biz muhtarız, muhtarların nazaranvi bölgesindeki problemleri gerekli mercilere iletip takibini yapmak. Benim bütçem ve çalışanım yok. Ben 18 yıldır haykırıyorum, aşındırmadık kapı bırakmıyorum” dedi.

HARİTALANDIRMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsisli alan olduğu öğrenilen Naula Antik Kentinde haritalandırma çalışmalarının devam ettiği, onarım çalışmalarına çabucak hemen başlanmadığı, evvela tamamlanması gereken çalışmalar olduğu kaydedildi. Ayrıyeten Alanya Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nün, Naula Antik Kentinin etraf düzenlemesi yapılarak kültür turizmine kazandırılabilmesi için tahsis talebinde bulunduğu, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortak çalışma yapılacağı öğrenildi.
(DHA)