Otomotiv kesimi temsilcileri 2022’ye odaklandı

semaver

New member
Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) İdare Şurası Lideri Turgay Mersin, otomotiv bölümünde bu yıl yaşanan gelişmeler ve 2022 beklentilerine ait olarak çok şiddetli, inişli çıkışlı ve her ayına öbür olayın damga vurduğu bir yılın geride bırakıldığını söylemiş oldu.

“TOPLAM SATIŞLAR GEÇEN YILIN ALTINDA”

2021’in toplam satışlar açısından geçen yılın altında yahut geçen yıla epeyce yakın düzeylerde kapanacağını düşündüklerini söz eden Mersin, “Yıla başlarken 1 milyon adede gerçek bir yürüyüşümüz vardı lakin kasım sonu prestijiyle pazar 675 bin civarında gerçekleşti. Geçen seneyi yakalamak ve geçmek için 100 bin adet daha satılması gerekiyor. Lakin tedarikte yaşanan sıkıntılar niçiniyle bu sayıya ulaşmak güç görünüyor.” dedi.

“ÖTV MATRAHLARI GÜNCENLENMELİ”

Mersin, artan fiyatlar niçiniyle satılan araçların yüzde 90-95’inin yüzde 80’lik ÖTV dilimine girdiğini, bu niçinle süratli bir biçimde ÖTV matrahlarının güncellenmesi gerektiğini söylemiş oldu.

“ÇİP KRİTİNDEN ETKİLENDİK”

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt da salgının tesiriyle yaşanan ve hala devam eden çip krizinin, küresel çapta üretim yapan bütün dalları etkilediği üzere otomotivi de direkt etkilediğini söz etti.

Üretimde kullanılan gereçlerin tedarikinden kaynaklı birtakım yedek modül kümelerindeki üretim ve bulunurluk derdi ile lojistik kesiminde yaşanan badirelerin da arz-talep istikrarını büyük oranda etkilediğini belirten Bozkurt, “Tüm bunların bölümümüze yansımasıyla maalesef talebin fazlaca altında üretim gerçekleşti ve küresel bir sorun olarak yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. Bu durum, yalnızca Türkiye’de üretim yapan fabrikaların değil, dünyada üretim yapan tüm fabrikaların karşılaştığı ve tüm markalara yansıyan bir meseleydi.” diye konuştu.

“ARAÇ BULUNURLUĞU SORUNU EN DEĞERLİ GÜNDEM”

Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş ise 2021’in geçen yıl üzere salgın etkisinin hissedildiği bir periyoda sahne olduğunu söz ederek, yüksek döviz kurunun yanı sıra çip krizine bağlı olarak yaşanan araç bulunurluğu meselesinin en değerli gündem unsurlarından olduğunu vurguladı.

Tüketicilerin birçoklarının hem mobilite muhtaçlığının tıpkı vakitte meblağların daha da artacağına yönelik beklentisinin pazar trendini ağustos ayına kadar canlı tuttuğunu belirten Çağdaş, eylül, ekim ve kasım aylarında ise tüketici nezdinde talep bulunmasına karşın çip krizine bağlı bulunabilirlik meselesinden ötürü pazarda ay bazında değerli düşüşler yaşandığını kaydetti.

Çağdaş, aralık ayında bölümün alışık olduğu yıl sonu trendinin bu yıl görülemeyeceğini belirterek, “Bu ay araba ve yavaşça ticari araç satışlarının toplam pazarda 60-70 bin adet içinde olmasını bekliyoruz. Bu doğrultuda pazar iddiamızı geçen yılın biraz altında, 740 bin düzeylerinde tutuyoruz.” dedi.

“ÇİP KRİZİNİN 2022’NİN YILIN BİRİNCİ YARISINDA DA DEVAM EDECEĞİ ÖNGÖRÜLÜYOR”

Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, bu yıl ortasında üretimde kıymetli düşünceler yaşanmasına sebep olan çip krizinin, 2022’nin en azından yılın birinci yarısında da devam edeceğinin öngörüldüğünü söylemiş oldu.

Berkel, “Tedarikte yaşanacak mümkün aksamalar, kurlardaki dalgalanmalar ve iktisadın stabilitesinin sağlanamaması, pazarın dengelerinde de vakit zaman değişkenlikler yaratabilir. Yıl ortasındaki bu değişkenlikler, pazarın da beklenen düzeylere ulaşamamasına niye olabilir. Fakat kurallar olumlu gerçekleştiğinde pazarın bu yılın altında kalmayacağını önnazaranbiliriz.” dedi.

“ÜRETİM GLOBAL BAZDA DÜŞTÜ”

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer de salgın sebebiyle artan mobilite gereksinimi ile başlayan talep hareketliliğinin, arabanın bir daha bir yatırım aracı olarak görülmesi ile sürat kazandığını lakin 2021’in; kesimde yaşanan çip krizi ve ham husus fiyatlarındaki yükselişler niçiniyle arzı giderek azalan, üretimi global çapta düşen, oynak kurlar ve ÖTV matrah hudutları niçiniyle fiyatlamada zorluklar yaşanan bir yıl olarak hatırlanacağını tabir etti.

“TÜRKİYE, AVRUPA ÜLKELERİ OTOMOTİV SATIŞLARI SIRALAMASINDA 6’NCI OLACAK”

Son bir ayda yaşanan gelişmeler de göz önüne alındığında geçen yılın toplam satış sayılarının yakalanmasının mümkün görünmediğini belirten Kılıçer, “Ancak bu satışlarla bile Türkiye, geçen yılın birebir devrine göre Avrupa ülkeleri otomotiv satışları sıralamasında 6’ncı olacak. Ekonomimizin lokomotifi olan otomotiv dalı, pandemi etkisinin azalması ve alınacak yanlışsız kararlarla hareketliliğini süratle geri kazanacaktır.” dedi.