Peyami Safa unutulmadı

Bakec

New member
Türk edebiyatının değerli isimlerinden Peyami Safa için vefatının 60. yıl dönümünde Edirnekapı Şehitliği’ndeki kabri başında anma merasimi düzenlendi.

Merasime İstanbul Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Eyüpsultan Kaymakamı İhsan Kara, İstanbul Vilayet Müftüsü Mehmet Emin Maşalı da katıldı. Merasimde Peyami Safa için dualar edildi.

İstanbul Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, “Peyami Safa fikirleriyle gayretiyle, üslubuyla, yapıtlarıyla yakın periyot fikir hayatımızın epeyce kıymetli önde gelen isimlerinden biridir. Yaşantısında üslubuna baktığımızda dikkatle incelenmesi istifade edilmesi gereken bir isimdir” dedi.

(FOTO: DHA)

BABASIZ VE HASTALIKLA BÜYÜDÜ

Servet-i Fünun periyodu şairlerinden İsmail Safa’nın oğludur. ‘Server Bedi’ takma ismiyle bilinen ve müellif kimliğiyle öne çıkan Peyami Safa, 2 Nisan 1899’da İstanbul’da dünyaya geldi. Sivas’a sürgüne gönderilen babasının orada ölmesi sonucunda yetim kalır ve ‘Yetim-i Safa’ ismiyle anılır.

Usta muharrir, 9 yaşındayken geçirdiği kemik hastalığının yanı sıra yaşadıkları geçim badiresi sebebiyle sistemli eğitim alamadı. Cumhuriyet ve Milliyet üzere gazetelerde eleştirel üslupla yazılar yayımladı.

Türk edebiyat tarihine 9. Hariciye Koğuşu, Cingöz Recai, Fatih Harbiye, Matmazel Noraliya’nın Koltuğu üzere romanlarıyla damga vurdu. Romanlarının birçoğu tekraren sinemaya aktarıldı.

Roman, kıssa, gazete yazıları, fikri yazılar vb. bir fazlaca hususta eserler verdi. Romanları ve romanlarından sinemaya aktarılan yapıtları hala en epey istek goren eserler içindedır.

OĞLUNUN VEFATINA DAYANAMADI

1957’de hastalanan tek ve hayli sevdiği oğlu Merve Safa’nın 1961’de vefatından 4 ay daha sonra büyük sarsıntı kararı 15 Haziran 1961’de beyin kanaması kararı İstanbul’da vefat etti.