Trabzon’un çay ve fındıktan daha sonraki amacı çilek

semaver

New member
Fındık ve çayın üretim ve ihracatında ön plana çıkan Trabzon’da üreticiler son senelerda farklı eserlere yönelmeye başladı.

ÇİLEK SERALARINDAN RANDIMAN ALINDI

Bu kapsamda bölgedeki kapalı seralarda çilek yetiştiriciliği uygulamasının birinci yılında başarılı sonuçlar elde edilince yörede üretim arttı.

Geçen yıl kentte 50 üretici örtü altında 150 ton çilek yetiştirdi. Bu yıl üretim ölçüsünün 250 ton olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

TRABZONLU ÜRETİCİLER ÖRTÜ ALTINDA ÇİLEK YETİŞTİRİCİLİĞİNE YÖNELDİ

Trabzon Tarım ve Orman Müdürü Cahit Gülbay, üreticilere farklı projelerle dayanak olduklarını söylemiş oldu. Bu projeler çerçevesinde üreticilerin örtü altında çilek yetiştiriciliğine yöneldiğini belirten Gülbay, “Çilek üretiminde Trabzon’da 50 dekardan 86 dekarlara kadar çıktık. 2020 sayılarına nazaran 150 ton üzere bir üretim ölçümüz oldu. İnşallah önümüzdeki günlerde projelerimizi daha da artırarak, vilayetimizin çilek üretimini daha yüksek sayılara getiririz.” dedi.

“ÇİLEK KİLOSU 12-15 LİRADAN DİREKT TÜKETİCİYE GİDİYOR”

“Üreticilerimiz çileğin kilosunu 12-15 liradan pazar bularak direkt tüketiciye ulaştırıyor. Bu dönem sonuna kadar 20-25 liraya kadar çıkıyor. Üreticimiz fazlaca geç vakit içindera kadar çileği seradan toplayıp tüketiciye ulaştırabiliyor. Bakanlığımız hibe dayanaklarının yanı sıra üniversite mezunlarımıza da 100 bin liralık büsbütün karşılıksız hibe takviyesi projesi önümüzdeki süreçte başlayacak.”

TRABZON, ANTALYA’DAN GELENE KADAR BOZULAN ÇİLEĞİN TAZESİNİ ÜRETİYOR

Gülbay, “Antalya’da üretilen meyvenin ve zerzevatın Trabzon’daki marketlere gelene kadar meblağlarında artış oluyor, ne kadar soğuk zincir oluşturulsa da eserin kalitesinde ister istemez değişiklik oluyor. Fakat burada üretilen bir eserin bugün siparişi verilse, üretici yarım saatte toplar 3 saatte de birebir kalitedeki çileği tüketiciye ulaştırarak hizmet etmiş olur. Bizim de hedefimiz bu sirkülasyonu kendi vilayetimizde sağlayabilmek.” diye konuştu.

SALGIN DEVRİNDEN ÜRETİMDE ARTIŞ SAĞLANDI

Yeni tip koronavirüs salgınının ekonomik bakımdan her kısmı etkilediğini fakat tarımın bundan etkilenmediğini belirten Gülbay, “Bizim bölümümüz her alanda oldukcaları yaşadı. İnşallah bundan daha sonraki devirlerde de kuracağımız çağdaş bir sistemle en gelişmiş teknolojiyle üreticimizi destekleyeceğiz.” dedi.

“DESTEK ALDIK”