Ünlü müellif J.K. Rowling 20. yıl buluşmasına niye dahil olmadığını deklare etti

Bakec

New member
“Harry Potter” serisiyle tanınan dünyaca ünlü muharrir J.K. Rowling, sinemaların 20. yılı gururuna düzenlenen “Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts” imaline niye katılmadığını deklare etti.

Geçtiğimiz sene, J.K. Rowling, trans bayanları gücendirmemek için, bayanları “adet goren insanlar” olarak bir daha sınıflandırmaya çalışmanın “kadın olarak büyüme tecrübesini küçümsediğini” söylemişti.

Bu kelamları üzerine ağır yansılar alan ve transfobik olmakla suçlanan 57 yaşındaki ünlü İngiliz müellif, “iptal kültürü”ne maruz bırakılarak Harry Potter’la ilgili yeni projelerden uzak tutulmuştu.

“KİMSE GELME DEMEDİ”

Ancak People’ın haberine nazaran, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir radyo programında konuşan Rowling, durumun tam aksi biçimde olduğunu sav etti. “20. yıl sinemasında olmam istendi ve ben de bunu yapmak istemediğime karar verdim. Kitaplardan hayli sinemalarla ilgili olduğunu düşündüm. Yıldönümü bununla ilgiliydi. Kimse bana ‘gelme’ demedi” dedi.

Serinin başrol oyuncuları Daniel Radcliffe, Emma Watson ve Rupert Grint de dahil olmak üzere daha genç Potter yıldızları ise, biyolojik cinsiyetin ehemmiyeti hakkındaki görüşlerini tabir eden Rowling’den uzaklaşmıştı.