Ünlü muharrir, bağışlarla 25 milyon dolar topladı

Bakec

New member
Fantastik kitapların müellifi Brandon Sanderson, dört yeni kitap yayımlamak için gerekli olan 1 milyon doları, kitlesel fonlama formülüyle toplamak istedi. Bunun için Kickstarter’a başvuran Sanderson, tam 25 milyon dolar gelir elde etti.

The Times’ın haberine bakılırsa, yeni kitaplarını yayımlamak için maddi kaynağa gereksinimi olan ünlü muharrir Brandon Sanderson, kitlesel fonlama imkanı sunan Kickstarter sitesine başvurdu. Dünya genelinde bağış toplama imkanı veren web sitesi, 46 yaşındaki muharrire tam 25 milyon dolar kazandırdı.

KICKSTARTER TARİHİNİN EN BAŞARILI AKTİFLİĞİ

Dört kitap için 30 günde 1 milyon dolarlık maksat koyan Sanderson, hayallerine hayli daha kısa müddette kavuştu. 100 binden çok hayran ve yatırımcı, 30 gün yerine tam 1 günde Kickstarter web sitesinin tarihli en başarılı bağış toplama aktifliğine imza attı. Sanderson, destekçilerine, hazırladığı kainatlar yahut konseptlerin biriyle ilgili olacak özel kutuya dair de ön bilgi vereceklerini belirtti.

Mevzuyla ilgili konuşan Sanderson, “Son iki yılda bir dizi fikir beynime girdi ve onları bırakamayacağımı gördüm. Tüm yükümlülüklerime karşın, bu kıssaları yazmak zorunda kaldım. Bu yüzden onları boş vakit içindera sıkıştırdım, dört yeni roman yarattım.”

“Onlarla gurur duyuyorum, zira her biri beni büyümeye zorlayan kıssa anlatmanın yeni bir tarafını temsil ediyor. Ayrıyeten her biri sizi de yeni, özgün ve canlı bir yere taşıyor.” dedi.

DÖRT KİTAP 2023 YILINDA GELİYOR

Romanlar, 2023 yılı boyunca üç ayda bir olmak üzere, e-kitap, basılı yahut sesli kitap formatında yayınlanacak. Sanderson müracaatında, dört e-kitap için 40 dolar, ciltli versiyonlar için 160 dolar, e-kitaplar ve başka eşantiyonlar için 360 dolar, farklı formatlardaki dört kitabın tümü ve sekiz ikram kutusu için toplam 500 dolarlık yardımlar istemişti.

1975 doğumlu ABD’li muharrir, kendi orjinal yapıtlarının yanı sıra, yaratıcısı Robert Jordan’ın vefatından akabinde ünlü Vakit Çarkı serisi kitaplarını da tamamladı.