Yumuktepe’de tarih yatıyor

Bakec

New member
Neolitik, kalkolitik, tunç çağı, demir çağı ve orta çağ buluntularının yer aldığı Yumuktepe’de ömür, milattan evvel 7 bin yılından itibaren, kesintisiz olarak orta çağa kadar devam etti.

Mersin’de bulunan, 9 bin yıllık tarihi geçmişe sahip Yumuktepe Höyüğü, 28 yıldır devam eden hafriyat ile gün yüzüne çıkmaya başladı. Çalışmaların son 20 yılında Hafriyat Başkanlığı misyonunda bulunan İtalya Lecce Üniversitesi’nden Prof. Dr. Isabella Caneva, “Neolitik, kalkolitik, tunç çağı, demir çağı ve orta çağ buluntuları burada yer alıyor. Yumuktepe’de ömür, milattan evvel 7 bin yılından itibaren ve kesintisiz olarak orta çağa kadar devam ediyor” dedi.

ARKEOPARK YAPILACAK

bu biçimde bir mesela dünyada ender bulunduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Caneva, “Kazı çalışmaları kararında tahminen daha eski periyotlara de ulaşılabilir” diye konuştu.

Höyüğü ziyaret eden Büyükşehir Belediye Lideri Vahap Seçer de “Belediye başkanlığı yalnızca yol ve bina yapmak değil, kentin tarihine de sahip çıkmaktır. Yumuktepe’nin o mevcut olumsuz şartlarından kurtulup Mersin’e yaraşır bir Arkeopark olması için kararlıyız” tabirlerini kullandı.

Kent için kıymetli fırsat

Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı da devam eden hafriyat çalışmalarını yerinde inceledi. Yumuktepe’nin arkeolojik olarak önemli bir ehemmiyete sahip olduğunu belirten Çamsarı, şu biçimde konuştu: “Yumuktepe, bilimsel bilgiler sağlayan kıymetli bir yer. Mersin’deki hafriyat alanları, kent için değerli fırsat. Mersin Üniversitesi olarak hafriyat çalışmalarını desteklemeye devam edeceğiz.”

Sıra yeni arkeologlarda

2001 yılından itibaren Yumuktepe Hafriyat Başkanlığı bakılırsavini yürüten ve yıl sonunda emekliye ayrılacak Prof. Dr. Caneva onuruna veda aktifliği düzenledi.

Prof. Dr. Caneva, “Çok heyecanlandım, fazlaca memnunum. Hepiniz buradasınız, tüm arkadaşlarım. 28 seniçin beri buradayım, çalıştım. Güya dün geldim üzere. Artık yeni arkeologlara yer vermek lazım. Onlar yapacak. Yeni güç gelecek” diye konuştu.